The North Somerset Teachers' Book Award Winners 2017

The 2017 Booklist


Welcome by Barroux

We're All Wonders by R.J.Palacio

Odd Dog Out by Rob Biddulph (SHORTLISTED)

I Don't Want Curly Hair by Laura Ellen Anderson (SHORTLISTED)

The Secret of Black Rock by Joe Todd Stanton

Pattan's Pumpkin by Chitra Soundar, illustrated by Frane Lessac

Snail Mail by Sharon King-Chai

The Elephant's Umbrella by Laleh Jaffari, illustrated by Ali Khodai, translated by Azita Rassi

Once Upon A Jungle by Laura Knowles, illustrated by James Boast

Bob the Artist by Marion Deuchars

Here Comes Mr Postmouse by Marianne Dubuc, translated by Greet Pauwelijn

 Penguin Problems by Jory John, illustrated by Lane Smith

Monster in the Hood by Steve Antony (SHORTLISTED)

Max and Bird by Ed Vere (SHORTLISTED)

Superbat by Matt Carr (WINNER)

Can I Join Your Club? by John Kelly, illustrated by Steph Laberis

Baxter's Book by Hrefna Bragadottir

Pigeon PI by Meg McLaren

Plenty of Love to Go Around by Emma Chichester Clark (SHORTLISTED)

The Covers of My Book are Too Far Apart (and other grumbles) by Vivian French, illustrated by Nigel Baines



I Don’t Like Poetry by Joshua Seigal

A Poem for Every Night of the Year edited by Allie Esiri (SHORTLISTED)

You Belong Here by M H Clark, illustrated by Isabelle Arsenault

The White Cat and the Monk by Jo Ellen Bogart, illustrated by Sydney Smith

All Aboard the London Bus by Patricia Toht, illustrated by Sam Usher (SHORTLISTED)

Wonderland: Alice in Poetry edited by Michaela Morgan

Where Zebras Go by Sue Hardy-Dawson

Reaching the Stars: Poems about Extraordinary Women and Girls by Liz Brownlee, Jan Dean and Michaela Morgan (WINNER)

Moon Juice: Poems for Children by Kate Wakeling, illustrated by Elina Braslina

Adder, Bluebell, Lobster by Chrissie Gittins, illustrated by Paul Bommer

Zim Zam Zoom by James Carter, illustrated by Nicola Colton

A Rocketful of Space Poems by John Foster, illustrated by Korky Paul (SHORTLISTED)


They Didn’t Teach This At Worm School by Simone Lia (SHORTLISTED)

Me and Mr P by Maria Farrer, illustrated by Daniel Rieley (SHORTLISTED)

The Everything Machine by Ally Kennen

The Great Shelby Holmes: Girl Detective by Elizabeth Eulberg, illustrated by Matt Robertson

Pigsticks and Harold and the Pirate Treasure by Alex Milway

Mango and Bambang: The Not-a-Pig by Polly Faber, illustrated by Clara Vulliamy

The Book Shop Girl by Sylvia Bishop, illustrated by Ashley King

Radio Boy by Christian O'Connell, illustrated by Rob Biddulph

S.C.R.E.A.M: The Mummy's Revenge by Andrew Beasley (WINNER)

Rose Raventhorpe Investigates: Black Cats and Butlers by Janine Beacham

Giant by Kate Scott, illustrated by Alexandra Gunn (SHORTLISTED)

The Secret Diary of John Drawbridge by Philip Ardagh, illustrated by Jamie Littler


The Hello Atlas by Ben Handicott, illustrated by Kenard Pak

Lesser Spotted Animals by Martin Brown (WINNER)

Dinosaurs in 30 Seconds by Sean Callery, illustrated by Sam Hubbard

Fantastically Great Women who Changed the World by Kate Pankhurst (SHORTLISTED)

The Big Book of Bugs by Yuval Zommer and Barbara Taylor (SHORTLISTED)

The Super-Intelligent, High-Tech Robot Book by Jon Milton, illustrated by Dan Newman

Peter in Peril by Helen Bate

Splat!: The Most Exciting Artists of All Time by Mary Richards (SHORTLISTED)

I (Don’t) Like Snakes by Nicola Davies, illustrated by Luciano Lozano

Children Just Like Me by Catherine Saunders, Sam Priddy and Katy Lennon

Look I’m A Scientist by DK

Pharaoh’s Fate by Camille Gautier and Stephanie Vernet, illustrated by Margaux Carpentier, translated by Catherine Bruzzone


A Year Full of Stories: 52 Folk Tales and Legends from Around the World by Angela McAllister, illustrated by Christopher Corr (SHORTLISTED)

The White Fox by Jackie Morris

Sweet Pizza by G R Gemin

The Jamie Drake Equation by Christopher Edge (SHORTLISTED)

Evie’s Ghost by Helen Peters

Podkin One Ear by Kieran Larwood, illustrated by David Wyatt

Ollie’s Odyssey by William Joyce

A Wisp of Wisdom: Animal Tales from Cameroon told by various authors, illustrated by Emmie van Biervliet (SHORTLISTED)

A Song for Will - The Lost Gardeners of Heligan by Hilary Robinson, illustrated by Martin Impey (WINNER)

The Girl with No Nose by Georgia Byng, illustrated by Gary Blythe

Treasury of Norse Mythology by Donna Jo Napoli, illustrated by Christina Balit

Wolf Hollow by Lauren Wolk


Welcome to Nowhere by Elizabeth Laird (SHORTLISTED)

Short by Holly Goldberg Sloan

The Guggenheim Mystery by Robin Stevens and Siobhan Dowd

Black Powder by Ally Sherrick (WINNER)

The Girl of Ink and Stars by Kiran Millwood Hargrave

A Library of Lemons by Jo Cotterill

Chase by Linwood Barclay

Murder in Midwinter by Fleur Hitchcock (SHORTLISTED)

A Girl Called Owl by Amy Wilson

The Goldfish Boy by Lisa Thompson

The Huntress: Sea by Sarah Driver (SHORTLISTED)

Survivors of the Holocaust by Zane Whittingham and Ryan Jones