The 2018 North Somerset Teachers' Book Award

Here is the 2018 long list for each category of our awards, each book carefully chosen.

The short list was announced on Saturday 8th September and the 2018 awards were held on Saturday 10th November.

The awards are organised, run and funded by members of the group. We spend a lot of time in bookshops, searching for books that we think will work really well in school so that we can share them. We all work full time and organise and manage the awards and this website in what little spare time we have!

The 2018 winners are:

Picture Book: Almost Anything- Sophy Henn

Poetry: Apes to Zebras- Sue Hardy-Dawson, Roger Stevens and Liz Brownlee

Read Aloud: Fabio The World's Greatest Flamingo Detective: The Case of the Missing Hippo- Laura James, illustrated by Emily Fox

Quality Fiction: Mark of the Cyclops- Saviour Pirotta, illustrated by Freya Hartas

Moving On: Ella on the Outside- Cath Howe

Information: The Histronauts: An Egyptian Adventure -Frances Durkin, illustrated by Grace Cooke


This year's shortlisted books were:

DmkrKLHXcAAhtmQ.jpg
DmkpnpmXoAA_uxS.jpg
DmknXMgWwAABGH3.jpg
DmkkPMgWsAAG5HK.jpg
Dmkh-0GXgAAOb_k.jpg
Dmkf1J3XgAEzrvo.jpg

The long listed books were:

Mrs Noah.jpg

Picture Books:

Mrs Noah's Pockets - Jackie Morris, illustrated by James Mayhew

The Great Gran Plan- Elli Woollard, illustrated by Steven Lenton

The Last Chip- Duncan Beedie

Little Red Reading Hood- Lucy Rowland, illustrated by Ben Mantle

Almost Anything- Sophy Henn

Nimesh the Adventurer- Ranjit Singh, illustrated by Mehrdokht Amini

Look Out! It's a Dragon- Jonny Lambert

Lulu Gets a Cat- Anna McQuinn, illustrated by Rosalind Beardshaw

I'm Going to Eat this Ant- Chris Naylor-Ballesteros

Fairy Tale Pets-Tracy Corderoy, illustrated by  Jorge Martin

Izzy Gizmo- Pip Jones, illustrated by Sara Ogilvie

This Zoo is Not For You- Ross Collins                

Goat's Coat- Tom Percival, illustrated by Christine Pym

Something Fishy- Polly Dunbar

After the Fall- Dan Santat

Spyder- Matt Carr

Unplugged- Steve Antony

The Word Collector- Peter H Reynolds

What's Your Favourite Colour?  Eric Carle and friends

Cyril and Pat  - Emily Gravett

 

Firecrackers.jpg

Poetry Books

Apes to Zebras ~ Liz Brownlee, Sue Hardy-Dawson & Roger Stevens

Alphamals- Ruth Symons, illustrated by Graham Carter

Firecrackers- Zaro Weil, illustrated by Jo Riddell

Tickling with Words-John Townsend, illustrated by Stef Murphy

The Same Inside- Liz Brownlee, Roger Stevens & Matt Goodfellow

Chicken on the Roof- Matt Goodfellow, illustrated by Hannah Asen

The World's Greatest Space Cadet- James Carter, illustrated by Ed Boxall

Blast off- Carole Bromley, illustrated by Catherine Benson

Little Lemur Laughing- Joshua Seigal

Message from the Moon- Hilda Offen

Peace Lily- Hilary Robinson, illustrated by Martin Impey

Rising Stars: New Young Voices in Poetry - Ruth Awolola, Victoria Adukweibulley, Abigail Cook, Jay Hulme and Amina Jama

 

Young Gifted.jpg

Information

The Bee Book- Charlotte Milner

Star Finder for Beginners – foreword by Maggie Alderin-Pocock

Young, Gifted and Black- Jamia Wilson, illustrated by Andrea Pippins

How Does a Lighthouse Work?- Roman Belyaev

The Histronauts: An Egyptian Adventure -Frances Durkin, illustrated by Grace Cooke

Wild about Science - John Farndon, Steve Parker and Sally Morgan

Why Don't Fish Drown?- Anna Clayboure, illustrated by Claire Goble

Professor Astro Cat's Human Body Odyssey- Dr Dominic Walliman, illustrated by Ben Newman

Suffragette- David Roberts

Politics for Beginners- Louie Stowell, Alex Frith and Rosie Hore, illustrated by Kellan Stover

Books Books Books- Mick Manning, illustrated by Brita Granstrom

Welcome to Our World: A Celebration of Children Everywhere! -Moira Butterfield, illustrated by Harriet Lynas

 

Mr Penguin.jpg

Read Aloud

Nevermoor- Jessica Townsend

Mr Penguin and the Lost Treasure – Alex T Smith

Fabio The World's Greatest Flamingo Detective: The Case of the Missing Hippo- Laura James, illustrated by Emily Fox

The Chocolate Factory Ghost- David O'Connell, illustrated by Claire Powell

Rose Muddle Mysteries: The Amber Pendant- Imogen White, illustrations by Davide Ortu

You Can't Make Me Go to Witch School- Em Lynas, illustrated by Jamie Littler

Yours Sincerely, Giraffe-Megumi Iwasa, illustrated by Jun Takabatake

Codebusters- Dan Metcalf, illustrated by Gary Cherrington

Witch for a Week- Kate Umansky, illustrated by Ashley King

Kat Wolf Investigates- Lauren St John

The Book Case- Dave Shelton

The Return of the Railway Children- Lou Kuenzler

 

Chicken Legs.jpg

Quality Fiction

Just Jack- Kate Scott

The Hippo at the End of the Hall- Helen Cooper

To the Edge of the World- Julia Green

Sky Chasers- Emma Carroll (from an idea by Neal Jackson)

Sky Song- Abi Elphinstone

Norse Myths- Kevin Crossley-Holland, illustrated by Jeffrey Allan Love

The House with Chicken Legs- Sophie Anderson, illustrated by Melissa Castrillon and Elisa Paganelli

Revolt against the Romans - Tony Bradman

Mark of the Cyclops- Saviour Pirotta, illustrated by Freya Hartas

Song of the Dolphin Boy- Elizabeth Laird, illustrated by Peter Bailey

A Story Like the Wind- Gill Lewis, illustrated by Jo Weaver  

The Jewelled Jaguar- Sharon Tregenza

 

Pet Black Hole.jpg

Moving On

The Polar Bear Explorers' Club- Alex Bell, illustrated by Tomislav Tomic

Twister- Juliette Forrest, illustrated by Alexis Snell

The Care and Feeding of a Pet Black Hole- Michelle Cuevas

Ella on the Outside- Cath Howe, illustrated by Nicila Theobald

Tin- Padraig Kenny

Running on Empty- S E Durrant, illustrated by Rob Biddulph

The Children of Castle Rock- Natasha Farrant

Kick- Mitch Johnson

The Eye of the North- Sinead O'Hart

Charlie and Me – Mark Lowery

How to Bee- Bren MacDibble

Herstory: 50 Women and Girls who Shook the World- Katherine Halligan, illustrated by Sarah Walsh

The North Somerset Teachers' Book Award Winners 2017


The 2017 Booklist

PICTURE BOOKS

Welcome by Barroux

We're All Wonders by R.J.Palacio

Odd Dog Out by Rob Biddulph (SHORTLISTED)

I Don't Want Curly Hair by Laura Ellen Anderson (SHORTLISTED)

The Secret of Black Rock by Joe Todd Stanton

Pattan's Pumpkin by Chitra Soundar, illustrated by Frane Lessac

Snail Mail by Sharon King-Chai

The Elephant's Umbrella by Laleh Jaffari, illustrated by Ali Khodai, translated by Azita Rassi

Once Upon A Jungle by Laura Knowles, illustrated by James Boast

Bob the Artist by Marion Deuchars

Here Comes Mr Postmouse by Marianne Dubuc, translated by Greet Pauwelijn

 Penguin Problems by Jory John, illustrated by Lane Smith

Monster in the Hood by Steve Antony (SHORTLISTED)

Max and Bird by Ed Vere (SHORTLISTED)

Superbat by Matt Carr (WINNER)

Can I Join Your Club? by John Kelly, illustrated by Steph Laberis

Baxter's Book by Hrefna Bragadottir

Pigeon PI by Meg McLaren

Plenty of Love to Go Around by Emma Chichester Clark (SHORTLISTED)

The Covers of My Book are Too Far Apart (and other grumbles) by Vivian French, illustrated by Nigel Baines

2017Books_0016.jpg

POETRY BOOKS

I Don’t Like Poetry by Joshua Seigal

A Poem for Every Night of the Year edited by Allie Esiri (SHORTLISTED)

You Belong Here by M H Clark, illustrated by Isabelle Arsenault

The White Cat and the Monk by Jo Ellen Bogart, illustrated by Sydney Smith

All Aboard the London Bus by Patricia Toht, illustrated by Sam Usher (SHORTLISTED)

Wonderland: Alice in Poetry edited by Michaela Morgan

Where Zebras Go by Sue Hardy-Dawson

Reaching the Stars: Poems about Extraordinary Women and Girls by Liz Brownlee, Jan Dean and Michaela Morgan (WINNER)

Moon Juice: Poems for Children by Kate Wakeling, illustrated by Elina Braslina

Adder, Bluebell, Lobster by Chrissie Gittins, illustrated by Paul Bommer

Zim Zam Zoom by James Carter, illustrated by Nicola Colton

A Rocketful of Space Poems by John Foster, illustrated by Korky Paul (SHORTLISTED)

READ ALOUD

They Didn’t Teach This At Worm School by Simone Lia (SHORTLISTED)

Me and Mr P by Maria Farrer, illustrated by Daniel Rieley (SHORTLISTED)

The Everything Machine by Ally Kennen

The Great Shelby Holmes: Girl Detective by Elizabeth Eulberg, illustrated by Matt Robertson

Pigsticks and Harold and the Pirate Treasure by Alex Milway

Mango and Bambang: The Not-a-Pig by Polly Faber, illustrated by Clara Vulliamy

The Book Shop Girl by Sylvia Bishop, illustrated by Ashley King

Radio Boy by Christian O'Connell, illustrated by Rob Biddulph

S.C.R.E.A.M: The Mummy's Revenge by Andrew Beasley (WINNER)

Rose Raventhorpe Investigates: Black Cats and Butlers by Janine Beacham

Giant by Kate Scott, illustrated by Alexandra Gunn (SHORTLISTED)

The Secret Diary of John Drawbridge by Philip Ardagh, illustrated by Jamie Littler

INFORMATION BOOKS

The Hello Atlas by Ben Handicott, illustrated by Kenard Pak

Lesser Spotted Animals by Martin Brown (WINNER)

Dinosaurs in 30 Seconds by Sean Callery, illustrated by Sam Hubbard

Fantastically Great Women who Changed the World by Kate Pankhurst (SHORTLISTED)

The Big Book of Bugs by Yuval Zommer and Barbara Taylor (SHORTLISTED)

The Super-Intelligent, High-Tech Robot Book by Jon Milton, illustrated by Dan Newman

Peter in Peril by Helen Bate

Splat!: The Most Exciting Artists of All Time by Mary Richards (SHORTLISTED)

I (Don’t) Like Snakes by Nicola Davies, illustrated by Luciano Lozano

Children Just Like Me by Catherine Saunders, Sam Priddy and Katy Lennon

Look I’m A Scientist by DK

Pharaoh’s Fate by Camille Gautier and Stephanie Vernet, illustrated by Margaux Carpentier, translated by Catherine Bruzzone

QUALITY FICTION

A Year Full of Stories: 52 Folk Tales and Legends from Around the World by Angela McAllister, illustrated by Christopher Corr (SHORTLISTED)

The White Fox by Jackie Morris

Sweet Pizza by G R Gemin

The Jamie Drake Equation by Christopher Edge (SHORTLISTED)

Evie’s Ghost by Helen Peters

Podkin One Ear by Kieran Larwood, illustrated by David Wyatt

Ollie’s Odyssey by William Joyce

A Wisp of Wisdom: Animal Tales from Cameroon told by various authors, illustrated by Emmie van Biervliet (SHORTLISTED)

A Song for Will - The Lost Gardeners of Heligan by Hilary Robinson, illustrated by Martin Impey (WINNER)

The Girl with No Nose by Georgia Byng, illustrated by Gary Blythe

Treasury of Norse Mythology by Donna Jo Napoli, illustrated by Christina Balit

Wolf Hollow by Lauren Wolk

MOVING ON

Welcome to Nowhere by Elizabeth Laird (SHORTLISTED)

Short by Holly Goldberg Sloan

The Guggenheim Mystery by Robin Stevens and Siobhan Dowd

Black Powder by Ally Sherrick (WINNER)

The Girl of Ink and Stars by Kiran Millwood Hargrave

A Library of Lemons by Jo Cotterill

Chase by Linwood Barclay

Murder in Midwinter by Fleur Hitchcock (SHORTLISTED)

A Girl Called Owl by Amy Wilson

The Goldfish Boy by Lisa Thompson

The Huntress: Sea by Sarah Driver (SHORTLISTED)

Survivors of the Holocaust by Zane Whittingham and Ryan Jones

The North Somerset Teachers' Book Award Winners 2016


The 2016 Booklist

All the books we feel deserve to be celebrated as outstanding children's Literature this year...

PICTURE BOOKS

The Journey by Francesca Sanna

The Lion Inside by Rachel Bright and Jim Field (SHORTLISTED)

Grandad's Island by Benji Davies

Life is Magic by Meg McLaren (SHORTLISTED)

How The Sun Got to Coco's House by Bob Graham

The Sheep Won't Sleep by Curtis Jobling & Tom McLaughlin

Little Home Bird by Jo Empson (SHORTLISTED)

The Colour Monster by Anna Llenas

A Beginner's Guide to Bear Spotting by Michelle Robinson and David Roberts (WINNER)

The Fantastic Flying Books of Mr Morris Lessmore by W.E. Joyce and Joe Bluhm

A Forest by Marc Martin

The Red Prince by Charlie Roscoe and Tom Clohosy Cole

Dragon Dancer by Joyce Chng and Jérémy Pallier

Nibbles: The Book Monster by Emma Yarlett (SHORTLISTED)

The Cloud Spotter by Tom McLaughlin

Take Away the A by Michael Escofflier and Kris Di Giacomo

A River by Marc Martin (SHORTLISTED)

Bee & Me by Jay Alison

Tidy by Emily Gravett

Tree: Seasons Come, Seasons Go by Patricia Hegarty and Britta Teckentrup

POETRY BOOKS

1066 And Before That by Brian Moses and Roger Stevens (SHORTLISTED)

Flo of the Somme by Hilary Robinson, illustrated by Martin Impey (WINNER)

Werewolf Club Rules by Joseph Coelho, illustrated by John O'Leary (SHORTLISTED)

Things You Find In A Poet's Beard by A F Harrold, illustrated by Chris Riddell

Enormous Smallness: A Story of E E Cummings by Matthew Burgess, illustrated by Kris Di Giacomo

Life Doesn't Frighten Me by Maya Angelou, illustrated by Jean-Michel Basquiat

There's A Monster in the Garden by David Harmer, illustrated by Tim Archbold

Poetry Pie by Roger McGough

National Geographic Book of Nature Poetry edited by J. Patrick Lewis

Falling Up by Shel Silverstein

Echo Echo by Marilyn Singer, illustrated by Josée Masse

Over the Hills and Far Away collected by Elizabeth Hammill (SHORTLISTED)

 

QUALITY FICTION

The Wild Robot by Peter Brown (SHORTLISTED)

Book Scavenger by Jennifer Chambliss Bertman, illustrated by Sarah Watts

Fire Girl by Matt Ralphs, illustrated by Fred van Deelen

Stonebird by Mike Revell

Raymie Nightingale by Kate DiCamillo

Aubrey and the Terrible Yoot by Horatio Claire, illustrated by Jane Matthews (WINNER)

Heartsong by Kevin Crossley-Holland, illustrated by Jane Ray (SHORTLISTED)

Pax by Sara Pennypacker, illustrated by Jon Klassen

Fuzzy Mud by Louis Sachar

A River of Stories - Volume 4 compiled by Alice Curry, illustrated by Emma Butler (SHORTLISTED)

Wolf Wilder by Katherine Rundell, illustrated by Gelrev Ongbico

The Glass Mountain: Tales from Poland  retold by David Walser, illustrated by Jan Pieńkowski

 

READ ALOUD

Warren the 13th: The All Seeing Eye by Tania Del Rio & Wilhelm Staehle

Bicycling to the Moon by Timo Parvela, illustrated by Virpi Talvtie

Top Dog by Emma Rea (SHORTLISTED)

Dave Pigeon by Swapna Haddow, illustrated by Sheena Dempsey (WINNER)

The Deadly 7 by Garth Jennings

Darkmouth by Shane Hegarty

Bear and Rabbit: Rabbit's Bad Habit by Julian Gough, illustrated by Jim Field (SHORTLISTED)

How to Capture an Invisible Cat by Paul Tobin, illustrated by Katie Abey (SHORTLISTED)

Demolition Dad by Phil Earle, illustrated by Sara Ogilvie

To Wee Or Not To Wee! by Pamela Butchart, illustrated by Thomas Flintham

Confessions of an Imaginary Friend by Michelle Cuevas

Nellie and the Quest for Captain Peabody by Roland Chambers, illustrated by Ella Okstad

 

MOVING ON

The Blackthorn Key by Kevin Sands

Gorilla Dawn by Gill Lewis

The Nest by Kenneth Oppel, illustrated by Jon Klassen

Jessica's Ghost by Andrew Norriss

Knights of the Borrowed Dark by Dave Rudden (SHORTLISTED)

Russian Roulette by Anthony Horowitz

The Honest Truth by Dan Gemeinhart

Anna and the Swallow Man by Gavriel Savit

River of Ink by Helen Dennis, illustrated by Bonnie Kate Wolf (SHORTLISTED)

Island by Nicky Singer, illustrated by Chris Riddell (WINNER)

We Are Giants by Amber Lee Dodd (SHORTLISTED)

Alice Jones : The Impossible Clue by Sarah Rubin

 

INFORMATION BOOKS

Cool Architecture by Simon Armstrong

The Usborne Official Astronauts's Handbook by Louie Stowell, illustrated by Roger Simo

Professor Astro Cats Atomic Adventure by Dominic Walliman and Ben Newman (WINNER)

The Silly Book of Weird And Wacky Words by Andy Seed, illustrated by Scott Garrett (SHORTLISTED)

Amazing Animal Journeys by Chris Packham, illustrated by Jason Cockcroft

Mad About Monkeys by Owen Davey

On A Beam of Light by Jennifer Beare, illustrated by Vladimir Radunsky

Picturepedia by DK Publishing

All About Religion by DK, foreward by Aled Jones

The Phoenix Presents Corpse Talk Season 1 by Adam Murphy (SHORTLISTED)

Under Water, Under Earth by Aleksandra Mizielinska and Daniel Mizielinski

William Shakespeare: Scenes From The Life Of The World's Greatest Writer by Mick Manning and Brita Granström (SHORTLISTED)

The North Somerset Teachers' Book Award Winners 2015


The 2015 Booklist

All the books we feel deserve to be celebrated as outstanding children's Literature.

PICTURE BOOKS

Walter and The No Need to Worry Suit by Rachel Bright

Dogs don't do ballet by Anna Kemp & Sara Ogilvie

My Teacher is a Monster by Peter Brown

The Something by Rebecca Cobb

Recipe for a Story by Ella Burfoot

Hide and Scare Bear by Ivan Bates

The Wonder by Faye Hanson

Princess Daisy and the Dragon and the Nincompoop Knights by Steve Lenton

Cinderella’s Sister and the Big Bad Wolf by Lorraine Carey

Open Very Carefully: A Book With Bite by Nick Bromley and Nicola O’Byrne

Use Your Imagination by Nicola O'Byrne

Nuts in Space Elys Dolan

Shifty McGifty and Slippery Sam by Tracey Corderoy (WINNER)

The Big Monster Snorybook Leigh Hodgkinson

Little Red and the Very Hungry Lion by Alex T Smith (SHORTLISTED)

Dangerous by Tim Warnes

On Sudden Hill by Linda Sarah & Benji Davies

The First Slodge by Jeanne Willis and Jenni Desmond

Oi Frog by Kes Gray & Jim Field

Sir Lilypad by Anna Kemp & Sara Ogilvie

365 Penguins by Jean-Luc Fromental (SHORTLISTED)

Pom Pom Gets the Grumps by Sophy Henn (SHORTLISTED)

Is There a Dog in this Book? by Vivian Schwarz

Missing Mummy by Rebecca Cobb

The Princess and the Pea by Xanthe Gresham

Daisy Saves the Day by Shirley Hughes

Something Else by Kathryn Cave and Chris Riddell

Some Dogs Do by Jez Alborough

Happy Hooves, Ta Dah! by Anna Bogie

Lili by Wen Dee Tan (SHORTLISTED)

Little Bell and the Moon by Giles Paley-Phillips

The Me Me Me’s: Angry Me by Annabelle Neilson

 Star Seeker A Journey to Outer Space by Theresa Heine

The Flower by John Light

At the same Moment Around the World by Clotilde Perrin (SHORTLISTED)

I Am Cat by Jackie Morris

 

POETRY BOOKS

 Bear Snores On by Karma Wilson & Jane Chapman

Poems of the Second World War Compiled by Gaby Morgan

Macavity the Mystery Cat by TS Eliot & Arthur Robins

My Rhino Plays the Xylophone by Graham Denton (SHORTLISTED)

Buzzing by Anneliese Emmans Dean (WINNER)

Green Poems for a Blue Planet by Martin Kiszko

What Are we Fighting For? by Brian Moses & Roger Stevens (SHORTLISTED)

 I Am A Poetato by John Hegley

Sun Time, Snow Time by Grace Nichols

QUALITY FICTION

Littlenose the Hunter by John Grant

The River Singers by Tom Moorhouse (WINNER)

Beowulf by Kevin Crossley-Holland

The Story of Gilgamesh by Yiyun Li

The Fastest Boy in the World by Elizabeth Laird (SHORTLISTED)

The Amazing Tale of Ali Pasha by Michael Foreman

Circus Mirandus by Cassie Beasley

 Rooftoppers by Katherine Rundell

The Mystery of the Clockwork Sparrow by Katherine Woodfine

A Whisper of Wolves by Kris Humphrey

Plum Puddings and Paper Moons by Glenda Millard

The Imaginary by A F Harrold and Emily Gravett

Raven Boy by Pippa Goodhart (SHORTLISTED)

The Shiver Stone by Sharon Tregenza (SHORTLISTED)

Journey by Aaron Becker

Earth Tales by Dawn Casey

Hitler’s Canary by Sandy Toksvig

READ ALOUD

Archie Green and the Magician’s Secret by D.D.Everest

Unreal by Paul Jennings

Fortunately, the Milk by Neil Gaiman

Small Change for Stuart by Lissa Evans (SHORTLISTED)

Rosie Revere, Engineer by Andrea Beaty

The Farm Beneath the Water by Helen Peters

Dixie O’Day In the Fast Lane by Shirley Hughes and Clara Vulliamy

The Lion Who Stole My Arm by Nicola Davies (SHORTLISTED)

Hercufleas by Sam Gayton (WINNER)

Ottoline and the Yellow Cat by Chris Riddell

Ironheart by Allan Boroughs

Maisie Hitchins: The Case of the Stolen Sixpence by Holly Webb

Liar & Spy by Rebecca Stead

INFORMATION BOOKS

Frank Einstein and the Antimatter Motor by Jon Scieszka

The What on Earth? WallBook of Shakespeare by Christopher Lloyd and Dr Nick Walton (SHORTLISTED)

Maps by Aleksandra Mizielinska and Daniel Mizielinski (WINNER)

Creaturepedia by Adrienne Barman

Cross section Castles by Stephen Biesty

Tiny The Invisible World of Microbes by Nicola Davies

Animalium by Katie Scott

 A Walk in Paris by Salvatore Rubbino (SHORTLISTED)

Until I Met Dudley by Roger McGough